logo

کات کبود سولفات مس؛ ترکیبی با کاربرد های فراوان

کات کبود سولفات مس

کات کبود سولفات مس با آنالیز 24% تا 25% بهترین نوع از سولفات مس شناخته شده است. بهترین نوع سولفات مس ، سولفات مس اورال است که از مس معدنی در کشور روسیه تهیه می شود. در نوع ایرانی آن از قراضه های مس و همچنین مس بازیافتی برای تولید کات کبود سولفات مس استفاده می شود که معمولا کیفیت خیلی بالایی ندارد. کات کبود به رنگ آبی و بدون بو است که کاربردهای متفاوتی در زمینه صنایع شیمیایی، کشاورزی، پزشکی و دامپزشکی دارد.

کات کبود سولفات مس با فرمول CuSO4.5H2O پودری با فرم کریستالی آبی روشن و شفاف می باشد. کات کبود کریستالی در هوای خشک بتدریج شکفته می شود. این ماده در دمای 45 درجه دو مولکول آب از دست می دهد و در دمای 110 درجه چهار مولکول کریستالی خود را از دست می دهد. آخرین آب باقی مانده کریستالی در دمای 250 درجه از دست می رود و در نهایت در 400 درجه تجزیه می شود. میزان حلالیت کات کبود سولفات مس، در آبی که دارای اسید سولفوریک باشد کاهش می یابد. این ترکیب شیمیایی به نام های دیگری مانند گوهر آبی، زاج کبود، مس سولفات معروف است که در طیف وسیعی از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد.

آنچه در این مقاله خواهید خواند

کات کبود سولفات مس؛ ترکیبی با کاربرد های فراوان

کات کبود سولفات مس با فرمول CuSO4.5H2O پودری با فرم کریستالی آبی روشن و شفاف می باشد. کات کبود کریستالی در هوای خشک بتدریج شکفته می شود. این ماده در دمای 45 درجه دو مولکول آب از دست می دهد و در دمای 110 درجه چهار مولکول کریستالی خود را از دست می دهد. آخرین آب باقی مانده کریستالی در دمای 250 درجه از دست می رود و در نهایت در 400 درجه تجزیه می شود. میزان حلالیت کات کبود سولفات مس، در آبی که دارای اسید سولفوریک باشد کاهش می یابد. این ترکیب شیمیایی به نام های دیگری مانند گوهر آبی، زاج کبود، مس سولفات معروف است که در طیف وسیعی از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد.

کات کبود سولفات مس چگونه تشکیل می شود؟

کات کبود سولفات مس با فرمول CuSO4.5H2O پودری با فرم کریستالی آبی روشن و شفاف می باشد. سولفات مس کریستالی در هوای خشک بتدریج شکفته می شود. این ماده در دمای 45 درجه دو مولکول آب از دست می دهد و در دمای 110 درجه چهار مولکول کریستالی خود را از دست می دهد. آخرین آب باقی مانده کریستالی در دمای 250 درجه از دست می رود و در نهایت در 400 در جه تجزیه می شود. میزان حلالیت سولفات مس ، در آبی که دارای اسید سولفوریک باشد کاهش می یابد. این ترکیب شیمیایی به نام های دیگری مانند گوهر آبی، زاج کبود، مس سولفات معروف است که در طیف وسیعی از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد.

@image

کات کبود سولفات مس بسته به میزان آب پوشی آن به شکل ترکیبات متفاوتی دیده می شود. نوعی از سنگ معدن مس کمیاب chalcocyanite بصورت یک ماده سبز کم رنگ و یا سفید مایل به خاکستری وجود دارد که فرم بدون آب مس سولفات می باشد.

فرم های آبپوشیده متفاوتی از مس سولفات موجود است. متداول ترین فرم این نمک کات کبود سولفات مس پنج آبه (CuSO4.5H2O) است که با نام chalcanthite سنگ خاردار و به رنگ آبی روشن می باشد.

دلیل رنگ آبی کریستالهای مس سولفات، وجود آب متبلور در آن است که بهترین راه هم برای تمایز بین فرم بدون آب و آبپوشیده است.

بدون آب

شکل ظاهری: پودری و سفید رنگ

جرم مولکولی: 159.609 g/mol

دانسیته: 3.60 g/cm3

آبدار

شکل ظاهری: پودری و آبی رنگ

جرم مولکولی: 249.685 g/mol

دانسیته: 2.286 g/cm3

کات کبود سولفات مس چگونه کار می‌کند؟

مس در کات کبود سولفات مس به پروتئین‌ها در قارچ‌ها و جلبک‌ها وابسته است. این باعث آسیب به سلول‌ها می‌شود و باعث نشت و مرگ آن‌ها می‌شود. در حلزون‌ها، مس عملکرد نرمال سلول‌های پوست و آنزیم‌ها را مختل می‌کند.

فواید و مصارف کات کبود سولفات مس :

کات کبود سولفات مس یک ماده شیمیایی بسیار متنوع با گستره وسیعی از کاربردهای صنعتی است که در بخش کشاورزی کاربرد دارد. اشتغال اصلی آن در بخش کشاورزی است، در حالی که تا یک نسل یا چند سال پیش، تنها کاربردش در صنعت رنگرزی بود. کات کبود سولفات مس امروزه در بسیاری از فرآیندهای صنعتی به کار گرفته می‌شود:

صنعت الیاف مصنوعی یک کاربرد برای کات کبود سولفات مس در تولید مواد خام خود پیدا کرده‌است.

صنعت فلز از مقادیر زیاد این ماده به عنوان یک الکترولیت در تصفیه مس استفاده می‌کند، برای سیم آهنی روکش مس قبل از کشیدن سیم و در فرآیندهای plating مسی مختلف.

صنعت معدن از آن به عنوان فعال‌کننده در غلظت با کف کردن سرب، روی، کبالت و سنگ‌های معدنی طلا استفاده می‌کند.

کار چاپ آن را به عنوان یک الکترولیت در تولید electrotype و به عنوان یک عامل حک برای حکاکی فرآیند در نظر می‌گیرد.

صنعت رنگ از آن در رنگ‌های ضد رسوب استفاده می‌کند و در رنگ کنندگی شیشه مورد استفاده قرار میگیرد.

در واقع، امروزه به سختی یک صنعت وجود دارد که کاربرد کمی برای کات کبود سولفات مس ندارد. در جدول زیر، برخی از انواع استفاده از کات کبود سولفات مس فهرست شده‌اند.

کاربردهای اصلی کات کبود سولفات مس

• آماده‌سازی مخلوط‌های بوردو و Burgundy برای استفاده به عنوان fungicides

• تولید انواع مس مانند مس - آهک، کات کبود سولفات مس tribasic، مس carbonae و اکسید مس

• تولید حشره‌کش‌ها از قبیل مس arsenite و پاریس سبز

کنترل بیماری‌های قارچی توسط کات کبود سولفات مس:

• اصلاح فقر مس در خاک

• اصلاح فقر مس در حیوانات

• محرک رشد برای پرورش خوک و مرغ‌های خانگی

سلامت عمومی و پزشکی با استفاده کات کبود سولفات مس

• تخریب جلبکی در مخازن و استخرهای شنا

• پیش‌گیری از گسترش پای ورزش‌کاران در آب و هوای گرم، با ترکیب کردن در مخلوطی از حمام‌های آب

• کنترل در کشورهای استوایی، به عنوان یک molluscicide

• پیش‌گیری از مالاریا، در آماده‌سازی رنگ سبز برای استفاده در برابر لارو پشه

• Antiseptic و germicide در برابر عفونت‌های قارچی:

• مواد شیمیایی و مواد خام برای تهیه کاتالیست های کات کبود سولفات مس که در تولید محصولات دارویی استفاده می‌شوند.

کاربرد کات کبود سولفات مس در صنایع شیمیایی

• آماده‌سازی کاتالیست کات کبود سولفات مس برای استفاده در بسیاری از صنایع

• حذف هیدروژن کلرید و سولفید هیدروژن

• promoter Precipitation در محلول سولفات روی purifying

• رسوب alkaloids به عنوان نمک دو برابر از عصاره خام

@image

مس سولفات چه کاربردهایی در کشاورزی دارد؟

کات کبود سولفات مس در نتیجه واکنش بین ترکیبات مختلف مس با اسید سولفوریک به وجود می آید. مس در صنعت به عنوان یک منبع اقتصادی شناخته می شود و از لحاظ تجاری بصورت ورقه های بزرگ در دسترس قرار دارد.

مس سولفات پنج آبه براحتی در آب حل می شود و در گلیسرول، متانول و تا اندازه ای در اتانول قابلیت انحلال دارد.

هنگامی که کریستالهای آبی کات کبود سولفات مس بوسیله شعله گرما داده شود، بدون آب می شود و به رنگ سفید خاکستری تبدیل می شود.

سولفات مس پنج آبه بطور متداول نقش ضد قارچ برای کنترل بیماری های قارچی و ویروسهای باکتریایی در میوه ها و سبزیجات و سایر محصولات کشاورزی دارد. سولفات مس برای کنترل بیماری هایی مانند لکه برداشتن برگ ها، زنگ گیاه، آفت زدگی و زخم پوست سیب استفاده می شود.

در فرایند تشکیل کلروفیل و فتوسنتز هم سولفات مس دخالت دارد. نقش آن در فرآیند بیوسنتز هم بسیار مهم است. در اسیدیته بالا این فلز به سختی جذب می شود و در چنین شرایطی از ترکیبات سولفاته برای حل این مشکل استفاده می شود.

برای رفع مشکل کمبود مس در گیاه می توان کودهای حاوی سولفات مس یا خود سولفات مس را به خاک گیاه افزوده یا محلول پاشی کرد. به کار بردن سولفات مس در حد 600 تا 1200 گرم در 1000 لیتر آب هم در اوایل بهار کارساز است.

البته لازم به ذکر است که غلظت بالای مس هم باعث مسمومیت گیاه می شود و سیاه رنگ شدن و ترک خوردن میوه ها از عوارض افزایش مس است. علاوه برآن ایجاد نقاط نکروزی قهوه ای رنگ و ریزی در برگ ها، میزان بیش از حد نرمال مس را نشان می دهد.

کات کبود سولفات مس و مصارف صنعتی آن

کات کبود سولفات مس پنج آبه به عنوان ضد قارچ برای کنترل بیماری های قارچی و ویروس های باکتریایی مانند زنگ گیاه، آفت ها و زخم های پوست سیب و لکه برداشتن برگ ها در میوه ها، سبزیجات و محصولات کشاورزی به کار برده می شود.

جالب است بدانید که کات کبود سولفات مس موجب تحریک تولید ویتامین A می شود. تاثیرات متابولیکی عنصر مس در چندین مورد از سیستم های آنزیمی شناخته شده است. نقش بسیار مهم مس در فعالیت و بیوسنتز اتیلن به عنوان هورمون عامل رسیدن میوه نیز مشخص شده است.

فرم قابل جذب مس در خاک، بصورت کاتیون Cu+2 وجود دارد. فلز مس در اسیدیته بالا بسختی جذب می شود به همین دلیل از فرم ترکیبات سولفاته برای حل این مشکل استفاده می شود.

به کمک کودهای حاوی کات کبود سولفات مس و یا آبپاشی خاک گیاه با فرم محلول در آب، می توان مشکل کمبود مس cu را رفع کرد. استفاده از کات کبود سولفات مس به میزان 600 تا 700 گرم در 1000 لیتر آب و کاربرد آن در اوایل بهار موفقیت آمیز خواهد بود.

باید توجه کرد که مصرف غلظت های بالای مس باعث مسموم شدن گیاه می شود. برگ ها حالت نکروزی قهوه ای رنگ پیدا می کند و میوه ها ترک خورده و سیاه می شود.

بطور متداول در صنعت از سولفات مسی که فاقد اسید نیتریک است استفاده می شود. کات کبود سولفات مس در صنایع مختلفی مانند ساخت مرکب برای ورق های حلبی، تولید سموم قارچ کش و باکتری کش، رنگ مو، باطری سازی، آبکاری، معادن ،رنگرزی پارچه های نخی و ابریشمی، مکمل غذای دام و طیور، از بین بردن خزه استخرها، گراور سازی، رنگرزی چرم، تولید شعله سبز در مواد آتش بازی، حفاظت چوب و تراورس استفاده می شود.

فرم بدون آب کات کبود سولفات مس بسیاری از فرآیندها مانند جابجایی در سنتزهای آلی را کاتالیز می کند.

همچنین از آن در خالص سازی گازها برای برداشتن سولفید هیدروژن و کلرید هیدروژن استفاده می شود.

کاربرد کات کبود سولفات مس در پزشکی

کات کبود سولفات مس علاوه بر نقش ضد قارچ در کشاورزی به عنوان یک گندزدا و ضدعفونی کننده برضد عفونت های قارچی در انسان استفاده می شود. از این ماده همچنین در تهیه سبز پاریس بعنوان عاملی برای کشتن پشه مالاریا به کار می رود.

برای ریشه کن کردن نرم تنان در اسکله ها که عامل ایجاد انگل های کرم پهن در انسان هستند از کات کبود سولفات مس استفاده می شود. بعلاوه بعنوان یک عامل ضد جلبک برای جلوگیری از رشد جلبک ها و سبز شدن آب استخرهای شنای روباز و همچنین استخرهای پرورش ماهی به کار برده می شود.

دیگر کاربرد های کات کبود سولفات مس

سولفات مس در رنگرزی پارچه های ابریشمی و نخی، تولید رنگ های سبز و آبی، ساخت مرکب برای ورقه های حلبی، از بین بردن خزه های استخرها، ایجاد شعله سبز در آتش بازی، آبکاری، گراور سازی، مکمل های غذایی دام و طیور، برای تولید سموم باکتری کش و قارچ کش، رنگرزی چرم ، باطری سازی، حفاظت چوب و تراورس استفاده می شود.

در صنایع مختلف از کات کبود سولفات مسی که فاقد اسید نیتریک است بکار برده می شود.

کات کبود سولفات مس در پزشکی هم کاربردهای فراوانی دارد از جمله اینکه بعنوان یک گندزدا و ضد عفونی کننده برای از بین بردن عفونت های قارچی در انسانها کاربرد دارد.

در صنعت کات کبود از واکنش بین فلز مس با اسید سولفوریک غلیظ و یا اکسید مس با اسید سولفوریک رقیق به دست می آید.

کریستالهای کات کبود سولفات مس در معرض هوای خشک بتدریج شکفته می شود. اگرسولفات مس در دمای 45 درجه قرار گیرد دو مولکول آب را از دست می دهد. در 110 درجه، 4 مولکول کریستالی آب را از دست خواهد داد. در نهایت در 250 درجه آخرین مولکول آب کریستالی خود را از دست داده و در 400 درجه تجزیه می شود.

وزن مخصوص کات کبود سولفات مس87/2 است. یک گرم سولفات مس در 5/0 میلی لیتر آب جوش و 3 میلی لیتر آب سرد حل می شود. حلالیت کات کبود سولفات مس در آب حاوی اسید سولفوریک کاهش می یابد.

کات کبود یا زاج کبود ویا سولفات مس ترکیب شیمیایی است که در طیف گسترده ای از صنایع به کار برده می شود. فرم های آبپوشیده مختلفی از سولفات مس وجود دارد مانند مس سه آبه و مس پنج آبه.

متداول ترین فرم این نمک بصورت هفت آبه (CuSO4.5H2O) وجود دارد، اما با این حال به عنوان کات کبود سولفات مس پنج آبه یا سنگ خاردار شناخته می شود.

کات کبود سولفات مس را می توان در آزمایشگاه از طریق واکنش بین اسید سولفوریک با ترکیبات متنوعی از مس بدست آورد. از لحاظ تجاری مس بصورت ورقه های بزرگ و به عنوان یک منبع اقتصادی در دسترس قرار دارد.

سولفات مس پنج آبه در آب براحتی قابل انحلال است و در گلیسرول و متانول و تا حدی در اتانول حل می شود. زمانی که کریستالهای آبی سولفات مس در مقابل شعله باز گرما داده شود، بدون آب شده و به رنگ سفید خاکستری در می آید.

برخی از محصولات حاوی کات کبود سولفات مس چیست؟

محصولاتی که کات کبود سولفات مس دارند می‌توانند شامل مایعات یا بلورها باشند. چندین محصول فعال حاوی کات کبود سولفات مس در بازار ایالات‌متحده وجود دارد. برخی از اینها برای استفاده در کشاورزی ارگانیک مورد تایید قرار گرفته‌اند.همیشه دستورالعمل‌های برچسب را دنبال کنید و برای جلوگیری از نوردهی اقدام‌های لازم را انجام دهید. اگر قرار است هر گونه exposure رخ دهد، دقت کنید که دستورالعمل‌های کمک‌های اولیه را به دقت دنبال کنید.

علائم و نشانه‌ها از قرار گرفتن مختصر با کات کبود سولفات مس چیست؟

کات کبود سولفات مس می‌تواند باعث عصبانیت شدید چشمی شود. خوردن مقادیر زیاد آن می‌تواند منجر به حالت تهوع، استفراغ و آسیب به بافت‌های بدن، سلول‌های خونی، کبد و کلیه‌ها شود. با نوردهی های شدید، شوک و مرگ می‌تواند رخ دهد.

کات کبود سولفات مس به روش مشابهی بر حیوانات تاثیر می‌گذارد. علائم مسمومیت در حیوانات شامل کمبود اشتها، استفراغ، آب بدن، شوک و مرگ است. رنگ آبی و استفراغ می‌تواند یک رنگ سبز به رنگ آبی داشته باشد.

چه اتفاقی برای کات کبود سولفات مس رخ می‌دهد وقتی که وارد بدن می‌شود؟

کات کبود سولفات مس یک عنصر اساسی است و برای حمایت از سلامت مناسب لازم است. بدن انسان محیط داخلی خود را برای حفظ تعادل تنظیم می‌کند. در صورت وجود در غذا یا استنشاق جذب بدن می‌شود. سپس به سرعت وارد جریان خون می‌شود و در سراسر بدن حرکت می‌کند. سپس به پروتئین‌ها می‌چسبند و به اندام‌های مختلف وارد می‌شوند.مس اضافی دفع می‌شود و اغلب در بدن ذخیره نمی‌شود. کات کبود سولفات مس می‌تواند در کبد جمع‌آوری شود اما همچنین می‌تواند در ترشحات شکمی، استخوان، مغز، مو، قلب، روده، کلیه‌ها، ماهیچه، پوست، پوست و طحال دریافت شود. این ماده عمدتا در مدفوع دفع می‌شود. مقادیر کمی نیز می‌تواند در مو و ناخن‌ها حذف شود. در یک مطالعه، محققان دریافتند که ۱۳ تا ۳۳ روز طول می‌کشد تا نیمی از یک مقدار مس بزرگ از بدن حذف شود.شاید دوست داشته باشید مقالات زیر را هم بخوانید:

اثرات جانبی سولفات روی

کات کبود سولفات مس؛ ترکیبی با کاربرد های فراوان

سولفات آهن کشاورزی چیست و چه کاربردی در کشاورزی دارد؟

آکام سولفور

1398/4/9

مقالات مرتبط

مقاله تست1

کاربرد اسید سولفوریک در تصفیه فرآورده های نفتی

استخراج مس با استفاده از اسید سولفوریک

عنوان خبر1

عنوان خبر2

هشت آزمایش باورنکردنی با اسید سولفوریک

فیلم2

گواهینامه ها

گالری

اسید سولفوریک و کاربرد آن در تهیه کود شیمیایی

کاربرد اسید سولفوریک در کشاورزی

الیاف مصنوعی

کاربرد سولفوریک اسید در امور پالایش نفت

کاربرد سولفوریک اسید در صنایع شیمیایی

کاربرد سولفوریک اسید در تولید کودهای شیمیایی

کاربرد سولفوریک اسید در صنایع فولاد و متالورژی

کاربرد سولفوریک اسید در رنگ‌های سنتزی، چرم‌سازی، نساجی، ریسندگی و پارچه بافی

سرنخی از زندگی کهن مریخ روی زمین

امضای قرارداد کارخانه ذوب و طرح‌های توسعه معدن مس سونگون ورزقان با چینی‌ها

رسیدن به دمای "زهره" در آزمایشگاه جدید "آژانس فضایی آلمان"

حمل و نقل

صنعت سبز

کاربرد

صادرات

اهداف تولید اسید سولفوریک در ایران

اسید سولفوریک در مقابل مگس، پروانه ، گل و بید

اسید سولفوریک در مقابل پپسی! 7 آزمایش شگفت انگیز با اسید سولفوریک

اسید سولفوریک در مقابل تخم مرغ

احداث کارخانه‌های اسید سولفوریک با هدف صیانت از محیط زیست

کارخانه‌ های اسید سولفوریک چگونه کار می‌ کنند؟

نکات ایمنی و توصیه‌ های بهداشتی در مورد اسید سولفوریک

نگاهی به روند ساخت و تجارت اسید سولفوریک در دنیا

سولفات روی

فروش اسید سولفوریک برای چه صنایعی اهمیت دارد؟

اسید سولفونیک LABS

اسید سولفوریک چه نوع ماده ای است؟

سولفات آهن کشاورزی

تولید اسید سولفوریک؛ ماده اولیه صنایع شیمیایی

کات کبود سولفات مس؛ ترکیبی با کاربرد های فراوان

قیمت اسید سولفوریک را چه عواملی تعیین می کند؟

اسید سولفوریک 98 درصد ؛ پایدارترین نوع اسید

بازدید مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی

اسید سولفوریک، سلطان مواد شیمیایی در جهان

سوالات و نظرات خود در مورد این مقاله را برای ما ارسال کنید.