logo

احداث کارخانه‌های اسید سولفوریک با هدف صیانت از محیط زیست

مدیر فروش و بازاریابی شرکت مس گفت : حدود ۷ درصد اسید سولفوریک داخل کشور توسط شرکت صنایع ملی ایران تولید می‌شود و با انجام طرح‌ های توسعه کارخانه اسید سرچشمه و خاتون‌ آباد ظرفیت تولید اسید شرکت مس به حدود یک و نیم میلیون تن می‌ رسد.

مدیر فروش و بازاریابی شرکت مس با بیان این مطلب در پنل بازار اسید سولفوریک ، اسید فسفریک و کود‌های شیمیایی که در حاشیه نمایشگاه فلزات غیر آهنی برگزار شد گفت: بیشترین بازار مصرف اسید سولفوریک در ایران در کود‌های شیمیایی و در بخش متالورژی است. ۴۸ درصد اسید سولفوریک تولیدی کشور در تولید فلز روی ، ۷ درصد در تولید فلز مس ، ۳۵ درصد در تولید کود و مابقی در سایر صنایع به‌ کاربرده می‌ شود.

وی با بیان این‌ که بر اساس مطالعات میدانی سالانه ۷۰۰ تا ۷۵۰ هزار تن اسید سولفوریک در کشور به مصرف می‌ رسد گفت : شرکت ملی صنایع مس ایران با بهره‌ برداری از طرح‌ های اسید سرچشمه و خاتون‌ آباد یکی از بزرگ‌ ترین تولیدکنندگان اسید سولفوریک کشور خواهد شد.

سعید با بیان این‌ که در این همایش دو روزه به‌طور دائم به عدم پایداری استراتژی‌ های کشور در حوزه فلزات غیر آهنی تأکید شد اظهار داشت: در بحث اسید هم همین موضوع صدق می‌ کند و دلیلی است که ما نمی‌ توانیم به برنامه‌ ریزی‌ ها و اطلاعاتی که ارایه می‌ شود اطمینان کنیم تا بر اساس آن پیش‌ بینی کنیم.

وی تصریح کرد: به نظر من چیزی که برای مصرف‌ کننده در این بازار اسید سولفوریک مورد اهمیت است اطمینان از استمرار تأمین است. وقتی این اطمینان وجود داشته باشد سرمایه‌ گذار هم با رغبت بیشتری وارد بازار سرمایه‌ گذاری آن می‌ شود.

مدیر امور فروش و بازاریابی شرکت مس با تأکید بر این‌ که شرکت ملی صنایع مس ایران از سال ۸۶ کارخانه اسید سولفوریک را راه‌ اندازی کرده است که به طبع در این توسعه‌ ها الزامات زیست‌ محیطی را دنبال می‌ کند گفت: ۲/۱ میلیون تن ظرفیت اسید سولفوریک کشور است که تنها درصد کمی از آن توسط شرکت مس تولید می‌ شود. از این رو، شرکت مس با هدف صیانت از محیط زیست و همچنین استمرار تولید، افزایش تولید اسید را در دستور کار شرکت قرار داده است. مجموع ظرفیت کارخانه جدید اسید سولفوریک مس سرچشمه و کارخانه قدیم ۸۰۰ هزار تن است. وی در پایان این پنل گفت: با بهره‌ برداری از واحد‌های اسید سولفوریک شرکت ملی مس مازاد نیاز در بازار داخل ایجاد می‌ شود. در همین راستا شرکت ملی مس تمهیداتی همچون مشارکت با واحد‌های فعلی مصرف‌کننده اسید سولفوریک، کسب بازار صادراتی، ایجاد ظرفیت‌ های جدید مصرف اسید سولفوریک، تولید اسید فسفریک و... را در نظر دارد و در حال پیگیری آن است.